ششمین و هفتمین جلسه حضور در دادگاه و اولین جلسه کارگاه آموزشی

سلام

امروز روز پر کاری داشتم ، ساعت ٨ صبح باید در اولین جلسه کارگاه آموزشی که کانون وکلای مرکز برگزار کرده بود شرکت می کردم ، صبح زود به طرف کانون وکلا حرکت کردم ساعت ٣٠/٧ کانون بودم، جلسه ساعت ٨ شروع شد. سخنران جلسه آقای دکتر جلیلوند از وکلای با سابقه بود ، پیرامون فن دفاع صحبت نمودند و سعی کردند تجارب و آموخته های خود را بیان کنند، جلسه خوب و پرباری بود، چیزی که درجلسه امروز جالب بود این بود که حدود ٨٠ درصد شرکت کنندگان دختر خانم های کار آموز وکالت بودند ، در بین شرکت کنندگان یکی از دختر خانم های هم دانشگاهیم هم حضور داشتند که با هم احوال پرسی کردیم ، جلسه تا ساعت ١٠ به طول انجامید .

ساعت ١٠ از کانون به طرف دادگاه حرکت کردم ، ساعت ١١ به دادگاه رسیدم . امروز در دو دادگاه شرکت کردم یک دادگاه کیفری و یک دادگاه حقوقی ، در ذیل به طور مختصر به شرح    جلسات این دو دادگاه می پردازم .

جلسه  دادگاه کیفری :

در این جلسه پرونده تلخی مطرح بود ، پسر بچه ای ٧ ساله که در سنین کودکی به دلیل اعتیاد پدرش  خانواده اش از هم متلاشی شده بود و مادرش هم او را رها کرده بود و به ناچار تحت ولایت پدر بزرگش زندگی می کرد،  هنگام عبور از عرض خیابان دچار تصادف با یک اتومبیل پراید با سرعت بالا شده بود و دچار آسیب دیدگی شدیدی شده بود. متاسفانه این پسر بچه معصوم در اثر این تصادف ، بر اساس گواهی پزشکی قانونی دچار تورم مغز و آسیب هوشیاری ، ضعف شدید قوای عقلی و ذهنی ، اختلال حافظه، تمرکز و تکلم و  بی اختیاری در ادرار و مدفوع و چند مورد دیگر آسیب دیدگی شده بود . شدت آسیب دیدگی در حدی بود که اگر دیه آن محاسبه می شد راننده باید دیه ٣ مرد مسلمان و ٢۵درصد دیه یک مرد مسلمان را به او پرداخت می کرد.

پدر بزرگ پسر بچه به ولایت قهری از طرف او شکایت کرده بود. جلسه با حضور راننده و شاکی برگزار شد ، و قاضی با توجه به محتویات پرنده ، شکایت ولی قهری ، نظریه کارشناس ، گواهی پزشکی قانونی و اقرار متهم  بزه انتسابی ( ایراد صدمه بدنی غیر عمدی  در اثر تصادف رانندگی ) به متهم را محرز دانست و مبادرت به صدور رای نمود ، از آنجایی که  پسر بچه هم در حادث شدن تصادف مقصر بود قاضی  راننده را به نصف دیه ٣ مرد مسلمان و ٢۵ درصد دیه یک مرد مسلمان محکوم کرد . ولی افسوس که این پول هیچ دردی را از آن طفل معصوم و زجر کشیده  محروم از مهر پدر و مادر  درمان نمی کند . امان از بی احتیاطی .

دادگاه حقوقی :

مردی دادخواستی داده بود مبنی بر اینکه که وقتی در شرکت های حرمی عضویت پیدا کرده  مبلغ ٢ میلیون تومان به خانمی که  بالا دست او بود پرداخت کرده  و بعد از مدتی از آن خانم تقاضای پس دادن  پولش را کرده ، که آن خانم از پس دادن پولش خود داری می کند ، جلسه برگزار شد هر دو هم خواهان و هم خوانده  به شهادت شهود استناد می کردند .

ابتدا شهود خواهان شهادت دادند که دیده اند که این مبلغ  را خواهان به خوانده پرداخت کرده است ، خوانده گرفتن پول را قبول کرد ولی ادعا می کرد که بعدا پول را برگردانده است ، و دو شاهد را هم معرفی کرد ، شاهد اول خوانده  بعد از انجام مقدمات ادای شهادت ، گفت: که من خودم ندیده ام ولی شنیده ام که این مبلغ را برگردانده است .

شاهد دوم اینطور بیان کرد: که من دیدم مبلغی به خواهان داد ولی نمی دانم چقدر بود و بابت چه چیزی بود .

قاضی بعد از برسی محتویات پرنده و استماع  شهادت شهود رای خود را مبنی بر اینکه استرداد  وجه مورد نظر  محرز نگردیده و لذا  خوانده باید مبلغ فوق را به خواهان بپردازد را صادر نمود .

 تا جلسه بعدی دادگاه  خدا نگهدار .

/ 1 نظر / 30 بازدید
ارسلان ایرانی /کودتا

سلام دوست عزیز مرسی که به من سر زدین .وبلاگ خوبی دارین حتما یکی از خوانندگان شما خواهم بود