نهمین جلسه حضور در دادگاه

سلام

امروز صبح جهت شرکت در سومین جلسه دادگاه کیفری به سمت دادگاه حرکت کردم . ساعت ١٠ در دفتر دادگاه بودم و در دو جلسه کیفری شرکت کردم که به اختصار  به شرح  آنها می پردازم .

جلسه اول:

پرونده ای که در دست برسی بود ، مربوط به جوانی بود که در هنگام فرار از دست مامورین نیروی انتظامی ، در نتیجه شلیک یکی از مامورین نیروی انتظامی کشته شده بود.

ظاهرا قضیه از این قرار بوده که به نیروی انتظامی خبر داده می شود که  سرنشینان این ماشین ( که چهار جوان بوده اند )  مواد مخدر به همراه دارند و  مامورین به آنها ایست می دهند و لی آنها اقدام به فرار می کند .مامورین ضمن تعقیب ماشین اقدام به تیر اندازی می کند که منجر به کشته شدن راننده ماشین می شود.

وکیل خانواده مقتول (پدر و مادر مقتول که در جلسه هم حضور داشتند ) معتقد بود که مامور  بر خلاف قانون از اسلحه استفاده کرده و در این مورد  مجاز به استفاده از اسلحه نبوده است و استناد به قانون  "به کار گیری سلاح توسط مامورین نیروی انتظامی در موارد ضروری "  و شهادت کسانی که همراه مقتول بوده اند و  همچنین افرادی که در اطراف محل حادثه مغازه دارند و شاهد ماجرا بوده اند ، می نمود.

وکیل خانواده مقتول با اشاره به این که اظهارات مامورین نیروی انتظامی ضد و نقیض است به این صورت که در برخی از مراحل تحقیقات ادعا می کردند که به ما گذارش داده بودند که اینها مواد موخدر همراه دارند و در برخی از مراحل تحقیقات ادعا کرده اند که به ما گذارش داده بودند که آنها اقدام به آدم ربایی کرده اند ، خواهان محکومیت مامور نیروی انتظامی به قتل عمد بود.

استدلال نیروی انتظامی هم این بود: به ما گزارش دادند که این افراد اقدام به ربودن شخصی نموده اند و جان آن شخص در خطر است و ما به این دلیل  اقدام به تیراندازی کرده یم ، لذا قتل غیر عمد بوده است .

قاضی به دلیل تکمیل نبودن پرونده ، تحقیق محلی نکردن از افرادی که شاهد ماجرا بوده اند و نقایصی که در دیگر  تحقیقات وجود داشت پرونده را جهت تکمیل و انجام تحقیقات جدید به دادسرا ارجاع کرد .

جلسه دوم:

اداره ثبت احوال از مردی تحت عنوان جرم جعل در شناسنامه اش شکایت نموده بود . قضیه از این قرار بود که مردی که دارای همسر بود  چند سال قبل  به خاطر اینکه بتواند زن دوم بگیرد با مواد شیمیایی نام همسرش را در قسمت "مشخصات همسر" پاک کرده بود و بدین وسیله اقدام به ازدواج مجدد و ثبت ازدواج جدید خود در آن قسمت نموده بود.

چند ماه پیش مقداری چای روی شناسنامه اش می ریزد و شناسنامه را کثیف می کند . مرد تصمیم میگیرد که شناسنامه را عوض کند . غافل از جرمی که چهار سال پیش انجام داده بوده  به اداره ثبت جهت تعویض شناسنامه مراجعه می کند ، مامور اداره ثبت بعد از برسی شناسنامه متوجه می شود این شناسنامه دستکاری شده است.

اداره ثبت شکایتی را مبنی بر جعل از صاحب شناسنامه به دادگاه تقدیم می کند ، مرد ابتدا منکر  جرم جعل ( محو نام همسر اول از شناسنامه ) بود ولی با اظهار نظر کارشناس تشخیص هویت مبنی بر محو  کلماتی از شناسنامه به وسیله مواد شیمیایی مجبور به اعتراف شد .

قاضی با توجه به محتویات پرونده و اقرار متهم او را محکوم به پرداخت  ۵٠٠٠٠٠٠ ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت نمود .

تا دادگاه بعدی خدا نگهدار.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید